NENÍ POMOCNÍK JAKO POMOCNÍK

Přišel mi e-mail. Byl dlouhý, zdvořilý a psala ho slečna či paní. Ona dotyčná mi nabízela spolupráci. Spolupráci na projektu plném ideálů. Přijedou k nám kancelářští zatracenci znaveni šajněním monitorů, zmoženi týráním počítačové myši a budou u nás pracovat. Nikoliv cvakat do klávesnice, nýbrž makat holýma rukama – nakládat a vyvážet mrvu chlévskou, přesunovat balíky krmení či podestýlky z bodu A do bodu B, ohánět se kosou okolo výběhů, věnovat se zvěrstvu a tak dále, a tak dále… A dřinu veškerou provedou za stravu pouhou a střechu nad hlavou.

 

Pro autorku oné myšlenky úžasný nápad na aktivní a dobrodružnou dovolenou pro všechny z lágru zvaného kancelář a jako bonus pro vidláka pracovní síla za nocleh a kus žvance.

Vidlák to však vidí jinak. Bez urážky a jakéhokoliv hanění onoho nápadu je to celkem slušné science fiction. Není totiž pomocník jako pomocník. O člověku, který disponuje zkušenostmi s prací na farmě a znalého statkového života, může vidlák uvažovat jako o vhodném dobrovolníku, který za byt a stravu užitečně přiloží ruku k dílu. 

Pokud se ale do tohoto dobrodružství vrhne člověk, který koně viděl tak maximálně ve filmu, krávu na krabici od mléka a vidle z rychlíku, není to pro vidláka pomoc, nýbrž přítěž. Pro vidláka to znamená dotyčného všechno učit, vysvětlovat, ukazovat a „pomocníkovi“ neustále stát za zadkem, nejen proto, aby si ověřil, že daný úkol provádí správně, ale aby se nadšenec nepropíchl vidlemi, nepodsekl si nohy kosou či ho koza náhodou nenabrala na rohy. 

Jakožto vidlák podnikatel samozřejmě všem rekreantům, kteří projeví o exkurzi do autenticky venkovského světa zájem, nahlédnutí pod pokličku svého každodenního chleba ráda umožním. Ledasco si pod dohledem mohou i vyzkoušet, ale takové vidlácké vyžití si musí zaplatit. Pro ně je to zážitek, pro mě práce v podobě již zmíněného ukazování, vysvětlování a dozoru. 

Takže chápeme? Stejně jako vidlák by nebyl dobrým pomocníkem pro programátora, účetního či ředitele velké firmy, ani jeden z výše zmíněných by nebyl hodnotným pomocníkem vidlákovým.