DEFINICE VIDLÁKA

Jmenuji se Nela, je mi jednatřicet, jsem vidlák a jsem na to hrdá! Kdybych se takhle kdekoliv představila, přítomní by na mě koukali jako na nejnovějšího utečence z léčebny duševních chorob. Ale vězte, že jsem v rámci možností normální a příčetná matka od rodiny, ale fakt jsem vidlák a pranic se za to nestydím.

Co si budeme povídat, většina lidí si pod pojmem vidlák vybaví joudu z venkova, ustrojeného v modrákách a ve zmijovce a ehm, ano, s vidlemi v ruce. Nevím, proč si slovo vidlák vysloužilo tento tak nějak nepěkný význam. Dovolím si teď asociaci, přirovnávat vidláka k někomu kdo je tak nějak za míň, vyvrátit.

Zahraju si na slovník a použiju jakous takous citaci (mnou vyplozenou) z moudré knihy. Tak tedy – vidlák – jest osoba, žijící primárně na venkově, pracující v zemědělství, která ke své obživě používá vidle. Poklízí s nimi po zvířatech, přehazuje seno, slámu, atd.

Opakuji, že vidlák opravdu nemusí býti joudou. Vezměte si třeba mě. Maturitu jsem zdolala úspěšně, vyjadřovat se umím celkem kultivovaně, číst a psát, ba i počítat zvládám, rozumím si s počítačem, vedu i virtuální život na internetu, kámoším s Facebookem, Instáčem i YouTubem, leč ke své obživě používám vidle, tudíž jsem prostě vidlák.

A netřeba se k tomu, kdo drží v ruce vidle nebo třeba lopatu, krumpáč či mop stavět opovržlivě. Ono ohánět se zručně vidlemi, i tím ostatním jmenovaným, není žádná prča. Každá práce se zkrátka musí umět a vyžaduje praxi a cvik. Zkuste si vedle vidláka postavit třeba úředníka, řidiče autobusu, učitele a dejme tomu lékaře. Řekněme, že tito lidé neviděli vidle ani z rychlíku, natož aby je někdy drželi v ruce a dostali by za úkol vykydat průměrně znečištěný koňský box. Zdaleka by si s tím neporadili tak dobře a rychle jako vidlák, zřejmě by se u toho i dosti natrápili a zapotili, stejně jako kdyby profi vidlák měl vypisovat lejstra, vozit lidi autobusem, učit děti nebo píchat injekce.

Už odmala nám vtloukali do hlavy, že žádná práce není podřadná a všech profesí je třeba si náležitě cenit. Takže než příště o někom řeknete, že je vidlák, važte slova.