Muzeum břidlice

Mlýnská strouha 230,747 87 Budišov nad Budišovkou +420 608 790 022 - Josef Poljak www.krajinabridlice.cz

O nás


Muzeum břidlice, založené v roce 1996, je svým charakterem na našem území ojedinělé. 
Sídlí v budově bývalého barokního mlýna z 1. pol. 18. st., která dnes patří mezi památkově chráněné stavby. Muzeum mapuje nejen zajímavou, více jak 700letou historii města, ale především se zaměřuje na vznik, zpracování a využití břidlice, která je pro oblast Jeseníky charakteristická. 
Mezi nejzajímavější exponáty paří geologické ukázky, krytina, nástroje pro zpracování, ale i břidlicové hodiny, břidlicové školní tabulky a pisátka, nebo fosilie rostlin a zvířat. Na muzeum navazuje břidlicová stezka Krajiny břidlice mapující doly a krajinné změny, způsobené těžbou břidlice v naší oblasti a svým zaměřením tvoří s muzeem komplexní a zajímavý celek.

V roce 2013 prošlo muzeum kompletní rekonstrukcí – přibyly nové panely, na kterých každý návštěvník najde mnoho zajímavého nejen o břidlici, ale také např. informace o oblíbených zkamenělinách, zpřístupněno bylo i nižší patro, kde je instalována expozice užití břidlice v běžném životě. Návštěvníci si mohou prohlédnout břidlicový důl „zevnitř“ a to díky krátkému dokumentu, který můžete přímo v prostorách muzea zhlédnout. Každá prohlídka je doplněna poutavým vyprávěním průvodkyně, která jej přizpůsobí podle skladby návštěvníků. Muzeum zahrnuje i zahradní expozici s umělou ukázkou štoly, kaligrafickou dílnou pod širým nebem, břidlicový hudební nástroj „břidlofon“ a ukázky flory, identické s přirozeným prostředím v okolí. 
Návštěvníci si ve štípárně mohou zkusit vyštípat své vlastní břidlicové srdíčko původní ruční technikou…

Pozice na mapě