Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Plzeňsko a Český les

Milovníci piva jsou v tom správném kraji.

Vždyť kde jinde v naší vlasti byste hledali pivní Mekku než v Plzni? Pivovarnické muzeum a prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj vám představí tradiční výrobu piva Pilsner Urquell i nejmodernější technologie tohoto oboru. Zároveň je pivovar i zajímavou technickou památkou. Právě v Plzni byla v roce 1842 uvařena první várka nejznámějšího českého piva Pilsner Urquell. Světlý ležák tak dal jméno mnoha dalším pivům, které nesou přívlastek „pilsner“. Plzeňsko to ale není jen pivo. Najdete tady i monumentální kláštery a poutní místa, hrady a zámky, technické památky a několik řek v čele s vodáky opěvovanou Berounkou. V unikátním vodním hamru v Dobřívi můžete jen s trochou šikovnosti získat výuční list hamerníka. Science centrum Techmania v Plzni vám osvětlí mnohé záhadné fyzikální jevy. V bývalé výrobní hale Škodových závodů díky řadě interaktivních exponátů zjistíte, jak a proč fungují přírodní zákony v oblasti akustiky, optiky, elektřiny a dalších oborů. Jste-li raději na čerstvém vzduchu, můžete celé dny putovat krajinou po klikatých lesních cestách na kole i pěšky. Chodsko vás uvítá jako kraj pohádek a Psohlavců. K návštěvě lákají četná muzea i vyhlášené chodské poutě a slavnosti. Jako obdivovatelé české historie jistě procestujete i všech jedenáct původních chodských vesnic, jejichž obyvatelé kdysi střežili hranice českého království. V údolí Mže zase na všechny milovníky vodních sportů a letního lenošení čeká oblíbená přehradní nádrž Hracholusky. Poblíž dominanty Plzeňska hradu Radyně ti odvážnější mohou vyzkoušet i cvičnou horolezeckou stěnu. Další vaší zastávkou na toulkách tímto krajem by mohl být zámek Zbiroh, kde vznikly nejznámější olejomalby Alfonse Muchy. Máte rádi venkovskou architekturu? Pak neváhejte navštívit Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích, jednu z nejkrásnějších sakrálních památek venkovského baroka.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu

Nabídka turistických cílů Plzeňského kraje na partnerském portálu Kudy z nudy

Plzeňsko

 

 

 

Oblast skvělého piva a pohostinnosti s citem pro tradice.

Muzeum místních řemesel ve Spáleném Poříčí ukazuje, že se tu lidé živili kromě výroby piva také hrnčířstvím, výrobou dýmek a výšivkami. Historické jádro města Plzně nám představí impozantní Katedrálu sv. Bartolomějea v četných restauracích i pivní speciality a vyhlášené místní pivo. Ostatně návštěvu Pivovarského muzea a prohlídku samotného pivovaru si rozhodně nenechte ujít. Za dobrodružstvím se můžete vydat k vodnímu hamru v Dobřívi či k výběžkům Brd. Od zříceniny hradu Krašova pokračujte do údolí Berounky, kde si přijdou na své také milovníci vodních sportů. Zdatnější návštěvníci tu najdou cvičné horolezecké skály poblíž gotického strážního hradu s vyhlídkovou věží. Putovat můžete i historickým podzemím, jedním z nejznámějších symbolů města Plzně. Projdete labyrintem chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován již od 14. století. Zábavu i poučení nejen pro vaše děti vám nabídne plzeňská ZOO a Dinopark. Za oblíbenými pohádkovými postavami se vypravte do Muzea loutek anebo doMuzea strašidel. Se staršími ratolestmi nesmíte vynechat návštěvu Techmania Science Center, kde díky interaktivním exponátům možná přijdete na kloub některým záhadným fyzikálním jevům. Své poznatky si pak můžete ověřit třeba v Air parku ve Zruči u Plzně. Tato soukromá sbírka techniky čítá kromě jiného i desítky letadel. Přístupný je Z-37 Čmelák, MiG-21MA č. 1207 a za poplatek 20,- Kč vás stewardka seznámí s historií Il-14. Vstoupit můžete i do prostoru pro posádku a kapitána letadla. Mnohé exponáty zaujmou silnými příběhy z minulosti. Zklidnění těla i duše hledejte v Konstatinových Lázních. Lázeňské služby jsou zde zaměřeny především na komplexní diagnostiku, prevenci a léčení chorob srdce a cév.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově na Plzeňsku

Český les (Domažlicko – Chodsko)

Český les je krásná, členitá vrchovina se široce otevřenými údolími, v jejíž jižní části se nachází národopisná oblast Chodsko.

Podmanivá krajina Českého lesa a místní chodský folklór lákají četné turisty. V zimě zde najdou vhodné terény jak milovníci běžeckého lyžování, tak i ti, kdo upřednostňují lyžování sjezdové, například na Přimdě. V letním období je oblast hojně navštěvována turisty, kteří mají k dispozici mnoho zajímavých a dobře značených tras. Na četných rybnících a přírodních nádržích jsou dobré podmínky pro provozování vodních sportů, zvláště vhodný pro jachting je vodní nádrž Regent. Milovníkům cykloturistiky slouží značená trasa "Údolím Černého potoka". Tento okruh dlouhý 71 km vede částečně též přes německé území. Ideální podmínky pro výlety na kole skýtají silnice podél hranice s Německem v celém Českém lese. Nejen obdivovatelům starých stromů doporučujeme zavítat do knížecí alejeTachově. Návštěvníci Českého lesa mají možnost obdivovat nejen přírodu, ale i poznávat historii na četných hradech a zámcích. Zajímavá a různorodá společnost postav české historie proslavila architektonickou dominantu oblasti 35 km od Plzně. Uhodnete, co mají společného Jan Nepomucký, Václav Hanka a Miloslav Švandrlík? Spojuje je zámek na Zelené hoře u Nepomuku. Navštívit ale můžete i jiné zámky, třeba ten v Kaceřově, Lužanech, Manětíně nebo ve Spáleném Poříčí. Zapomenout byste rozhodně neměli na Jana Sladkého Kozinu, vždyť jsme v kraji, kde ještě dnes koruny stromů šeptají památnou větu odbojného Choda! Nejvíce z folklóru Domažlicka ochutnáte na Chodských slavnostech, které každoročně v srpnu pořádá královské město Domažlice. Kromě bohatého kulturního programu je pro návštěvníka připravena třeba i Chodská dudácká dílna.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově v Českém lese

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat