Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Královéhradecko

Centrem kraje je věnné město českých královen Hradec Králové. Krajina na soutoku Labe s Orlicí byla osídlena již v prehistorické době, první lidé sem přišli už před 25 000 lety.

Královéhradecko dnes svým návštěvníkům nabízí vedle zajímavých měst včele s univerzitním městem Hradcem Králové významné historické památky, nádhernou přírodu i procházku českou literaturou. Svá idylická a možná i trochu zidealizovaná dívčí léta tady prožila Božena Němcová. Navštívit můžete zámek i podzámčí, tedy Ratibořice i Babiččino údolí. V okolí Babiččina údolí se můžete vydat třeba do Adršpašského skalního města, Zoo ve Dvoře Králové, do zámku v Náchodě, barokního areál Kuks, zámku v Novém Městě nad Metují nebo vojenské pevnosti Dobrošov. Muzeum spisovatelky Boženy Němcové najdete v České Skalici, kde se dozvíte vše o životě a díle této zajímavé emancipované ženy. Druhým významným autorem, který zasadil děj svých románů do tohoto kraje, je Alois Jirásek. Zájemci o dějiny národního obrození si mohu v rodném domku Františka Vladislava Heka v Dobrušce prohlédnout stálou expozici věnovanou pozoruhodnému člověku, kterého Jirásek spodobnil jako F. L. Věka. Se slavným autorem souvisí i turistická chata s rozhlednou na Dobrošově, jejíž základní kámen byl za velké slávy položen u příležitosti jeho 70. narozenin. Do základů byla uložena listina Aloise Jiráska s textem: „Buď požehnána, chato milá, stůj pevně v bouřích všech.“ Z její rozhledny uvidíte Náchodsko, Orlické hory a další místa Kladského pomezí. A když Orlické hory, tak samozřejmě také horské túry a lyžování! Nabízí se hned několik ski areálů a lanovek, třeba vyhlášené středisko v Říčkách nebo nově vybudovaný ski park s alpskými parametry Červená voda.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu

Nabídka turistických cílů Královéhradeckého kraje na partnerském portálu Kudy z nudy 

Hradecko – učebnice architektury

Hradec Králové i další místa v okolí jsou bohatá na zajímavé stavby.
 
Ty nejprostší, ale o to krásnější, představuje Podorlický skanzenv Krňovicích.
Najdete tu soubor lidových staveb a technických památek regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Oblast, kterou zachycuje, se nepřekrývá s žádným z existujících skanzenů, a tak jsou tyto stavby k vidění pouze zde. K lidovým památkám patří také Šrámkův statek v Pileticích, jehož součástí je ve zdejším prostředí ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802. Ve venkovském duchu se nese i Třebechovické muzeum Betlémů. Naproti tomu Hrádek u Nechanic, nazývaný také Malá Hluboká reprezentuje úplně jiný pól architektury. Jako své reprezentační a letní sídlo si tento zámek nechal ve stylu tudorské gotiky vystavět hraběcí rod Harrachů. Nezaměnitelné stopy svého geniálního tvůrce, architekta Santiniho, zase nese Karlova koruna se svou dokonalou kompozici a bohatým symbolismem. Rychlou architektonickou exkurzi krajem můžete zakončit třeba v Hradci Králové u Kostela sv. Ambrože z roku 1929. Hradecko se však vedle historických skvostů může pochlubit i těmi současnými. Například obřím akváriem, které nabízí bezprostřední kontakt s tropickou přírodou. Děti jistě potěší výlet kolesovými parníčky po Labi. Vybrat si můžete i svou loď. Bude to Hradec, Královna Eliška nebo Pirát? Pokud bude zrovna pršet, nevadí, vydejte se do zábavního parku Tongo. V hale na ploše 2900 m2 se tady nachází spousta atrakcí, které nabízejí nezapomenutelné zážitky nejen vašim dětem. Každá z nich přitom představuje jiný ostrov či mořský svět. Za jediný den tak můžete společně uskutečnit dobrodružnou cestu oceánem.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Další turistické cíle najdete na oficiálním portálu turistické oblasti Hradecko

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově na Hradecku

Kladské pomezí

Krajina, která uspokojí i toho nejnáročnějšího návštěvníka, to je Kladské pomezí. Charakteristickým prvkem tohoto kraje jsou rozsáhlá skalní města jako jsou Broumovské stěny, Ostaš, Křížový vrch, Kočičí skály nebo Adršpašsko-teplické skály. Nejpůsobivější partie Adršpašsko-teplických skal přibližují celoročně otevřené prohlídkové okruhy, jejichž součástí jsou i dva vodopády. Horní jezírko ve skalním městě Adršpach nabízí projížďky na pramicích. Zdejší kraj je také neodmyslitelně spjat se spisovatelkou a emancipovanou ženou – Boženou Němcovou. V Babiččině údolí najdete stavby a místa známé z knihy Babička, jakou jsou empírový zámek Ratibořice, Staré bělidlo, Panský mlýn i nechvalně proslulý Viktorčin splav. Za další literární postavou, tentokrát loupežníkem Lotrandem pospěšte do Broumovského kláštera. Během prohlídky na vás čeká nejedno překvapení. Formou interaktivní a zábavné hodinové hry budete poznávat tajemný broumovský klášter a luštit tajenkový rébus. Pokud se vám podaří vyřešit historickou záhadu, obdržíte od Lotranda jeden z deseti klíčů otvírající tzv. „Třináctou komnatu“. Kladské Pomezí nabízí zábavu pro celou rodinu i pro každého člena zvlášť. Maminkám udělá radost návštěva Velichovek, kde si mohou dopřát nějakou tu zkrášlující proceduru, tatínci ocení prohlídku náchodského pivovaru s ochutnávkou, a starší ratolesti pro změnu nadchne motokárová dráha ve Velkém Dřevíči.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Další turistické cíle najdete na oficiálním portálu turistické oblasti Kladské pomezí

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově v Kladském pomezí

Orlické hory a Podorlicko

Orlické hory a Podorlicko nabízejí od jara do podzimu ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Zimní měsíce tady můžete prožít na běžkách, sjezdovkách či snowboardu ve známých zimních střediscích, jako jsou Deštné, Říčky, Zdobnice nebo Čenkovice. Kraj je bohatý na kulturní a historické památky. Milovníci honosných paláců se mohou těšit na zámky Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice a Doudleby nad Orlicí. Turisticky zajímavé jsou i zříceniny hradů Potštejn a Litice. Minout byste neměli ani poutní místo Homol s pozoruhodným kamenným schodištěm z roku 1767, které je evropským unikátem. Má 153 schodů a 16 odpočívadel, jejichž počet je zvolen pro poutníky symbolicky, a to podle počtu Zdrávasů a Otčenášů růžence v modlitbě Velký růženec. Dalším turistickým magnetem Orlických hor a Podorlicka je předválečné opevnění vybudované na obranu hranic proti nebezpečí ze strany fašistického Německa. K nejnavštěvovanějším patří pevnosti Hanička, Bouda a Dobrošov. Pokud na vás tuny betonu budou působit tísnivě, nadýchejte se čerstvého vzduchu třeba na Jiráskově cestě, která vás provede po celém hlavním hřebeni Orlických hor. Zlí jazykové tvrdí, že cesta je podobně dlouhá jako Jiráskovy romány a že při ní má člověk dost času na to, aby si v hlavě přehráli všech pět svazků F.L.Věka. Putování můžete zakončit v Hronově v Jiráskově rodném domě, nebo v Dobrušce, kde žil předobraz hrdiny jeho nejdelšího románu František Vladislav Hek. Děti po túře jistě potěší návštěva Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Nejen, že se na hračky budou dívat, ale některé si mohou samy vyzkoušet. Velmi oblíbené jsou třeba kuličkové dráhy. Že netušíte oč jde? O důvod víc poznat Orlické hory a Podorlicko.

 

Další zajímavé tipy pro Vás:

Další turistické cíle najdete na oficiálním portálu turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově v oblasti Orlické hory a Podorlicko

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat