Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Jižní Morava

Sluncem zalitá, vínem oplývající, pohostinná, tradiční a venkovská, tak si většinou představujeme jižní Moravu. Zapomenout ovšem nesmíme ani na zdejší města. Vždyť jejím srdcem je druhé největší město v naší zemi – Brno.
JM-1.jpg, 250x188, 39.28 KB

Pro milovníky památek je jižní Morava zemí zaslíbenou. Vždyť zde mohou obdivovat hned dva unikáty, které na svůj seznam Světového dědictví zařadilo UNESCO – Lednicko-valtický areál a vilu Tugendhat. Seznam památek, které stojí za návštěvu je ale mnohem delší a zahrnuje namátkou třeba zámek v Miloticích, znojemské podzemí, Starou huť v Josefovském údolí, klášter v Rajhradu nebo Slovanské hradisko v Břeclavi-Pohansku. Milovníci vína se mohou vydat po Vinných stezkách křížem krážem a navštívit třeba valtický Salon vín České republiky, vinici Šobes v srdci národního parku Podyjí nebo památkově chráněné vinné sklepy v Petrově, zvané Plže. Mekka tradiční kultury Slovácko zase zve do Strážnice, na Horňácko, Dolňácko a do Podluží. Nevadí, pokud nevíte přesně, kde jsou hranice těchto regionů, za objevení stojí bez rozdílu všechny. Na jihu Moravy se nenudí dospělí ani děti. Ty se mohou těšit třeba na westernové městečko u Boskovic, prehistorický park ve Chvalovicích, vyjížďku po Baťově kanálu nebo na šlapací drezíně u Ratíškovic, objevování tajemného Permonia v Oslavanech nebo některý z vodních rájů.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu,
Nabídka turistických cílů Východní Moravy na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

palava.jpg, 150x193, 23.82 KB

Na dovolené v Zahradě Evropy - Pálava a Lednicko-valtický areál

Jihovýchodnímu koutu Moravy se někdy přezdívá Zahrada Evropy. Může za to blízkost dvou dominant jihomoravské krajiny – vápencových vrchů Pálavy a parkové krajiny Lednicko-valtického areálu.

Ale kromě krás Mikulova, Lednice a Valtic se při návštěvě můžete těšit i na méně známá místa, například na Slovanské hradisko v Břeclavi-Pohansku, které patřilo k centrům Velkomoravské říše nebo na Dolní Věstonice proslulé objevem Věstonické venuše. Za víny můžete zamířit do podzemí valtického zámku, kde se nachází Salon vín ČR nebo do některého z mnoha malých sklípků rozsetých po celé oblasti. Velmi oblíbeným způsobem, jak Zahradu Evropy objevovat, je cykloturistika. Prožít se tady dá ale také báječná dovolená u vody. „Moravské moře“, jak se přezdívá Novomlýnským nádržím nabízí spoustu možností a když je venku zima, stačí zajít do jednoho z nejmodernějších akvaparků u nás v Pasohlávkách.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti

Brno a okolí

Nezpochybnitelným centrem celé oblasti je Brno, druhé největší město v České republice a metropole jižní Moravy. O Brnu se mluví také jako o městu veletrhů, ale na své si přijdou také milovníci památek a kultury.

Vedle dominant města, jakými jsou hrad Špilberk, katedrála sv. Petra a Pavla nebo stará radnice město proslavila také moderní architektura, včele s vilou Tugendhat, památkou UNESCO. Pozoruhodná místa ale nabízí také okolí Brna. Jedním z nich je Slavkovské bojiště a zámek ve Slavkově s rozlehlým parkem a golfovým hřištěm. Zážitek jiného druhu na vás čeká v Těšínech, kde si můžete prohlédnout historickou kovárnu s kolářskou dílnou a obydlím kováře. Obdivovat genialitu stavitele Santiniho nebo unikátní historickou knihovnu lze v jednom z nejstarších klášterů na Moravě v Rajhradu. Zato v Oslavanech na vás čeká něco úplně jiného – zážitkový park s největším nadzemním bludištěm v ČR, sopkou, pralesem a celou řadou hornických atrakcí.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti

Jižní Slovácko

Pokud máte jižní Moravu spojenou hlavně s živou lidovou kulturou, zpěvem, tancem, nabílenými domky s modrou podrovnávkou a malovanými ornamenty, pak byste měli zamířit do jižní části Slovácka.

Po návštěvě strážnického skanzenu, větrného mlýna v Kuželově, hodů nebo jízdy králů možná zatoužíte po změně. Může jí být třeba návštěva slovanského hradiska v Mikulčicích, pohádkového zámku Milotice či romantická plavba po Baťově kanálu k vinným sklepům, tzv. plžím v Petrově. Milovníci přírody by si určitě neměli nechat ujít návštěvu říční rezervace Strážnické meandry nebo výlet do Bílých Karpat. Máte-li rádi techniku, mohlo by vás příjemně překvapit muzeum ropného dobývání a geologie v Hodoníně nebo projížďka na šlapací drezíně po Baťově železnici dopravující uhlí z ratíškovických dolů k výklopníku, kde se nakládalo na čluny.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti

Znojemsko a Podyjí

Na cestu za vínem, jediným jihomoravským národním parkem, oblíbenými hrady a zámky Podyjí i pravěkými ještěry se můžete vydat na Znojemsko.

Královské město Znojmo nabízí přemyslovskou rotundu, řadu kostelů, rozsáhlý podzemní labyrint i klášter, v jehož areálu najdete vinotéku a moderní plovárnu. Až k okraji města přiléhá území národního parku Podyjí. Při putování po jeho značených trasách pro pěší, cyklisty i jezdce na koni se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středoevropského kaňonu, vřesovišť, ale i na vinice a romantické zříceniny, jako je Nový hrádek. Ve Vranově vysoko nad řekou majestátně trůní zdejší zámek i vrchol hráze zdejší přehradní nádrže, která je oblíbeným centem rekreace u vody. Vydáte-li se ze Znojma na jih, můžete navštívit vinařskou obec Šatov a prohlédnout si tu unikátní malovaný sklep a areál československého opevnění. A v nedalekých Chvalovicích se zase můžete přenést miliony let do historie, do časů, kdy se po zemi proháněli obří dinosauři.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti

Moravský kras

Na sever od Brna se nachází oblast proslavená hlavně díky neobyčejné přírodě a vápencovým jeskyním – Moravský kras.

Kdo by neznal Macochu, podzemní říčku Punkvu a čtveřici oblíbených jeskyní s krápníkovou výzdobou. Za pozornost ale stojí i prohlídka páté z nich, zvané Výpustek, kterou potkal úplně jiný osud přísně střeženého vojenského objektu. K pozoruhodným cílům patří i umělá jeskyně v Rudce u Kunštátu, v níž odpočívají bájní blaničtí rytíři. Za jinými bájnými bytostmi, tentokrát strašidly, se můžete vypravit rovněž pod zem, do bývalé ledovny v Olešnici, nebo můžete navštívit zdejší rodinnou modrotiskovou dílnu. Pokud máte rádi přírodu a technické památky, můžete si dopřát obojí v malebném Josefovském údolí u Adamova, kde se nachází areál se starou železářskou pecí. A máte-li chuť na návštěvu města, můžeme vám doporučit Boskovice. Za pozornost stojí zdejší památky, muzea, akvapark i westernové městečko.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti

 

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat