Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Jižní Čechy

Všudypřítomná pětilistá růže, voda, rybníky, rašeliniště, borové lesy, věhlasná města, majestátné hrady, Zlatá stezka i Zlatá stoka, selské baroko i Temelín - to jsou Jižní Čechy. Velmi zajímavý způsob, jak objevit tuto část naší země, je vodní putování.

Vybrat si můžete hned ze tří řek, které krajem protékají. V meandrech Vltavy najdete krásnou přírodu – třeba hned na začátku splavného úseku v Lenoře. Řeka vás donese do Vyššího Brodu, kde by vaší pozornosti neměl uniknout cisterciácký klášter nebo vzácný krajinný útvar Čertova stěna. Vodní proud vám představí hrad Rožmberk vypínající se na skalním ostrohu nad řekou, pohádkové město Český Krumlov, středověký klášter Zlatá Koruna, jihočeskou metropoli České Budějovice a zámek v Hluboké nad Vltavou. Lužnice vás provede husitským Táborem, cestou můžete obdivovat Stádlecký řetězový most a Bechyni, ale na rozvodí se musíte rozhodnout kudy dál. Vydáte-li se dál po Staré řece, budete muset sice na cestě do Třeboně přepádlovat největší český rybník Rožmberk, ale za své úsilí budete odměněni nádhernou okolní přírodou. Naproti tomu Nová řeka, kterou před více než 400 lety vybudoval Jakub Krčín, vás doveze do Veselí na Lužnicí. Zlatonosná řeka Otava vám nabídne návštěvu Sušic, dudáckých Strakonic, Sudoměře s monumentálním pomníkem Jana Žižky, Písku s nejstarším dochovaným mostem v ČR a svou plavbu zakončíte na hradě Zvíkov. Vystoupíte-li z lodi na souši, i tady se můžete těšit na nejednu zajímavost, pohádkový zámek, technickou či vojenskou památku nebo gurmánskou specialitu. Vždyť Jižní Čechy jsou modré od borůvek a hladin Krčínových rybníků, šplouchá to tu rybami i pivem, chřestí zbraněmi husitů, v rybnících se odrážejí barokní štíty zdejších statků a nejedno rozcestí šeptá Švejkova moudra.

 

Mohlo by vás zajímat:

Odkazy na turistické portály

Podrobnou nabídku turistických cílů Jižních Čech najdete na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

 

Přehled všech tipů na výlety v regionu

 

Český Krumlov

Český Krumlov

Meandry Vltavy, u kterých byl Krumlov ve 13. století postaven, daly městu jeho jméno.
Selské baroko v Holašovicích

Selské baroko v Holašovicích

Jižní Čechy jsou neoddělitelně spjaty s architektonickým fenoménem, který nemá v Evropě obdoby.
Plkno a Hluboká

Plkno a Hluboká

Málokdo by dnes v tak romantickém zámku jako je Hluboká nad Vltavou poznal někdejší strážný hrad.
Červená Lhota – krev nebo originalita?

Červená Lhota – krev nebo originalita?

Ačkoli tvrz ve Lhotě nedaleko Deštné stála již v polovině 15. století, Červená se jí začalo říkat až na začátku 17. století.
Písek na Zlaté stezce

Písek na Zlaté stezce

Nejen kvůli rýžování zlata z Otavy, ale i k ochraně Zlaté stezky bylo založeno město Písek.
Z Nevděku Svět

Z Nevděku Svět

Spíš než uvážlivý rybniční hospodář se dnes Jakub Krčín jeví jako odvážný stavitel.

Tábor husitů

Pod velením Jana Žižky přišli zbylí obyvatelé nedalekého Sezimova Ústí na místo zvané Hradiště a v roce 1420 zde založili město.
Popletený patnáctý poledník v Jindřichově Hradci a první pivovarské posvícení

Popletený patnáctý poledník v Jindřichově Hradci a první pivovarské posvícení

Jedním z nejmalebnějších jihočeských měst je Jindřichův Hradec.
České Budějovice – město piva

České Budějovice – město piva

České Budějovice – cíl Švejkova putování i touhy nejednoho milovníka orosených sklenic.
Medový Krušlov

Medový Krušlov

Obdivuhodné dílo vytvořil včelař a řezbář Josef Mach v malé vesničce Krušlov na Strakonicku.
Strakonice a natahování moldánků

Strakonice a natahování moldánků

Taky jste jako děti občas zaslechli povzdech „už zase natahuješ moldánky?“
Zlatá Koruna

Zlatá Koruna

Významný cisterciácký klášter založil král Přemysl Otakar II. tak, jak slíbil před důležitou bitvou u Kressenbrunnu v roce 1260.

Stezka korunami stromů Lipno

Vyšplhat se až do koruny nejvyššího stromu a podívat se na svět z výšky jako pták, to byl sen snad každého dítěte a noční můra rodičů.
Vorařské muzeum Purkarec

Vorařské muzeum Purkarec

Plavali plavci malou vodičkou / plavali plavci malou vodou. / Plavali, plavali, děvčata plakaly / že už nepoplavou…

Sklářské řemeslo

Zatouláte-li se na svém putování jižními Čechami k Hrdějovicím, najdete tu lidovou architekturu ve stylu selského baroka i pozoruhodnou sklárnu.

Slavonice – výlet pro chlapy

Manželka odjela na víkend kamsi s kamarádkami, je krásné sobotní ráno a váš syn zrovna vystřílel zbytek nepřátelského vojska v jakési počítačové hře.

Graselovy stezky

Bral bohatým i chudým, byl synem žebračky a rasa, jeho jméno se stalo synonymem zloducha.

Šikovné ruce Jihočechů

Bohaté jižní Čechy oplývají šikovnými lidmi.
Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat