Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Český ráj

„Do Českého ráje cesta příjemná je…“ Kdo by neznal oblíbenou píseň Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu. Do Českého ráje vede nejen příjemná cesta, velice příjemný a zajímavý je i pobyt na jeho krásných a nezapomenutelných místech.

Název Český ráj pochází z 19. století a jeho autorem je prý Jan Neruda, který s oblibou navštěvoval lázně Sedmihorky na Turnovsku. Tři oblasti tohoto území byly v roce 1955 prohlášeny chráněnou krajinnou oblastí a staly se tak nejstarší CHKO v České republice. Území Českého ráje naleznete asi 50 km severovýchodně od Prahy a jeho hranici prakticky tvoří spojnice mezi městy Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou, vrch Kopanina, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Kopidlno, Sobotka a Dolní Bousov. Proč ale vážit cestu sem? Máte-li rádi skály a hlavně výhledy z nich, poklidné procházky lesními cestami, určitě se s chutí vydáte do Prachovských skal, na Malou Skálu nebo na Hrubou Skálu. Zajímá-li vás historie a architektonické památky s ní spojené, určitě navštívíte Valdštejnův Jičín – stopy působení jeho vizionářského mecenáše jsou zde patrné na každém kroku. Na červeně značené Zlaté stezce Českého ráje najdete pozoruhodných památek hned několik: za prohlédnutí stojí gotický hrádek Valdštejn v srdci Hruboskalských vrchů, dále zámek Hrubá Skála – také oblíbený cíl snoubenců. Pokud se rozhodnete pokračovat dál, stezka vás dovede ke zříceninám hradu Trosky – nepřehlédnutelné dominantě naší země. Český ráj však proslavily i regionální produkty, jako jsou např. svijanská nepasterovaná a nefiltrovaná piva nebo výrobky místních šperkařů.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu

Nabídka turistických cílů Českého ráje na oficiálním turistickém portálu regionu nebo na partnerském portálu Kudy z nudy

 

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat