Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Zrcadla, letadla i mrkve v Pustých kostelech

Ve Velenickém údolí v místech, kterým se zde říká Pusté kostely, se zachovalo množství stop a zajímavostí, připomínajících výrobu zrcadel, která zde byla provozována od začátku 19. století. Nejzajímavější jsou rozsáhlé jeskyně, které vznikly těžbou písku na jejich broušení. Část z nich zůstala v původním stavu, část je nyní přeměněna na motorkářský klub. Všimněte si náhonů a dalších vodních staveb, jež sváděly vodu říčky Svitávky do zrcadláren, kde se využívala k pohonu strojů. Prostory, které vznikly těžbou písku z pískovcového masívu, byly později využívány k různým účelům. V 17. století byly dokonce využívány jako dočasné obydlí místních usedlíků, když krajem táhla vojska třicetileté války. Za II. světové války sem byla přesunuta výroba letadel wehrmachtu. Po válce byly prostory užívány jako skladiště a na závěr zde podnik Ovoce-zelenina skladoval své zboží. I tak ale tento umělý jeskynní komplex, stojí za vidění.

Nepřehlédněte

Seznam zařízení v okruhu 15 km

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat