Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Loupežnický hrad Ralsko

Nedaleko Mimoně na vrcholu terfitové hory se tyčí tajemný hrad Ralsko. Kdysi prý tu sídlili loupeživí rytíři, kteří škodili celému okolí. Nejvíce to pociťovali kupci, kteří cestovali po staré cestě ze Žitavy přes Svébořice do Prahy. Obyvatelům okolních vesnic však jednoho dne došla trpělivost a díky léčce se jim podařilo loupežníky přemoci a hrad vyplenit a zapálit. Bojovné vesnice pak byly za svůj čin povýšeny na města. Vystoupat až na vrchol kopce, na kterém je postaven, vám dá trochu zabrat. Odměněni pak ale budete vskutku královským výhledem po nádherné krajině. Hrad Ralsko byl postaven asi ve 12. století jako jedno ze sídel Vartenberků. Zdivo o síle 2 až 5 m dává tušit původní mohutnost opevnění hradu. Do skály vytesaná cesta pod jižními stěnami procházela dvěma skalními branami a vedla na parkánovou plošinku na severovýchodě. Nad předhradím se vypínala dvoupatrová věž spojená s palácem horního hradu. Dnes je již na vrcholu pouze torzo bývalého hradu.

Nepřehlédněte

Seznam zařízení v okruhu 15 km

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat