Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Českolipsko a Jizerské hory

Jizerské a Lužické hory, Frýdlantský výběžek, Ještědský hřbet a ještě Máchův kraj – už z jednoduchého výčtu těchto menších lokalit je zřejmé, že na turistické zajímavosti narazíte v tomhle regionu téměř na každém kroku.

Mezi ty nejznámější patří hrady a zámky, například Bezděz, Frýdlant, Zákupy nebo hrad Houska s tajemnou bránou do pekla. Milovníkům sportů je zase dobře známá Jizerská magistrála nebo Máchovo jezero. Skláři, tkalci, soukeníci a dřevaři – ti všichni po staletí tvořili řemeslnou tradici zdejšího kraje. Jejich zručnost dokládá třeba Sklářské muzeum v Novém Boru. Výjimečnou technickou památkou je ozubnicová železniční trať tzv. Zubačka, jediná svého druhu v Evropě, položená v horském terénu mezi Tanvaldem, Kořenovem a Harrachovem. Díky rozmanité přírodě se zalesněnými horskými pásmy a nezbytnými hrady a zámky je Český sever vyhledávaným místem pro příjemně strávenou dovolenou. Metropolí této oblasti je město Liberec, nad nímž se vypíná Ještěd. Na Ještědu vás čeká nejen architekty oceněná a turisty hojně navštěvovaná rozhledna Ještěd, ale i velmi moderní ski areál se skokanskými můstky. Oblíbenou rekreační oblastí je okolí Máchova jezera, vyznavače adrenalinových sportů pak přitahují četné skalní terény. V turistickém regionu Českolipsko a Jizerské hory naleznete lázeňské hotely a wellness hotely poskytující kvalitní služby. Své unavené svaly můžete povzbudit třeba v Lázních Libverda. Pokud se rozhodnete navštívit Nový Bor nebo Českou Lípu, budete určitě také spokojeni. Chcete-li se při putování tímto krajem pobavit i vzdělat zároveň, rozhodně zavítejte do zábavního centra Babylon. Objevíte tady například science centre IQpark s několika stovkami interaktivních exponátů, zrcadlové bludiště a aquapark ve stylu antických lázní. Za exotickou florou a faunou se vydejte do liberecké botanické a zoologické zahrady.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu

Nabídka turistických cílů Českolipska a Jizerských hor na partnerském portálu Kudy z nudy 

 

Českolipsko

Českolipsko je krajina mnoha tváří, která zahrnuje Máchův kraj a Lužické hory s Ještědským hřbetem.

Do kraje romantického básníka Karla Hynka Máchy vás zve neméně romantické Máchovo jezero. Tato zajímavá oblast skalnatých roklí a lesních pěšin západně od Starých Splavů se pyšní jedinečně dochovaným areálem královského hradu Bezděz, který je symbolem Máchova kraje. K prozkoumání lákají i zbytky dalších strážních hradů a zřícenin. Ploučnice nabízí sjíždění řeky protékající mezi vysokými pískovcovými stěnami až do tajemných tunelů, zbytky bašt, pláže, centrum vodních sportů s výletními loděmi, tobogánem nebo bungee jumping. Okolí Nového Boru je rájem milovníků skleněné krásy a skalních hradů. Podralsko je charakteristické dobře udržovanými cyklotrasami nejen na území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Vypravit se tu můžete k Čertově zdi, u níž byl v roce 1912 objeven poklad. Kraj pod Ještědem je spojen s životem sv. Zdislavy z Lemberka. Kokořínsko nabízí podívanou a možnosti cyklovýletů mezi letitými roubenkami, Peklo vybízí už svým názvem k návštěvě a to nejen na jaře, kdy zde kvetou tisíce chráněných bledulí jarních. Neopomenutelnou částí Českolipska je příhraniční oblast Hrádecko – Chrastavsko. Za zhlédnutí zde stojí kromě jiného i 202 m dlouhý železniční viadukt, nespočet hrázděných staveb a místní orloj. Zavítat byste měli i na hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - ČR, Německa a Polska. Vrcholem hradní prohlídky je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Další turistické cíle najdete na oficiálním portálu turistické oblasti Českolipsko

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově na Českolipsku

Jizerské hory

Přímo nad Libercem se zvedá ohromný Ještědský hřbet, z jihu sem nahlížejí skalní věže Českého ráje, z východu první výběžky Krkonoš a velkou část oblasti vyplňují Jizerské hory s řadou kamenných a železných rozhleden, rašelinišť a horských luk.

Svou krásou vás okouzlí i četné vodopády, například na Malém a Velkém Štolpichu. V kraji Jizerské padesátky hrají lyže prim. Jizerská magistrála je rájem pro běžkaře i pěší turistiku. Patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Nejkrásnější trasy jsou prý v okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky. V oblasti je však řada dalších zajímavostí, které stojí za povšimnutí. Třeba hrad a zámek Frýdlant, který v letech 1622–1634 patřil Albrechtovi z Valdštejna a v roce 1801 v něm vzniklo první hradní a zámecké muzeum ve střední Evropě. Malebné a spletité šlechtické sídlo se údajně stalo inspirací pro spisovatele Franze Kafku. K pozoruhodným místům patří také Hejnice, podhorské město s barokním poutním areálem, jehož dominantou je kostel Navštívení Panny Marie. Milovníci podzemí jistě nezapomenou navštívit jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech Bozkovské dolomitové jeskyně. Dominantou kraje je Ještěd na jehož vrcholku v nadmořské výšce 1 012 m můžete navštívit proslulý horský hotel s vysílačem Ještěd. Z novodobých turistických lákadel vás možná osloví Labyrint v prostorách Centra Babylon. Se 120 velkoplošnými zrcadly rozmístěnými po chodbách o délce 200 metrů je to největší zrcadlové bludiště v Evropě.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Další turistické cíle najdete na oficiálním portálu turistické oblasti Jizerské hory

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově v Jizerských horách

 

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat