Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Západočeské lázně

Horké prameny, porcelán, léčivá vřídla, lázeňský trojúhelník, uranové doly v Jáchymově, Marie Curie - Sklodowská, relikviář sv. Maura. Už víte, kde jsme?

Turistický region Západočeské lázně láká návštěvníky nejen do kolonád bohatých lázeňských měst, ale i na krásnou přírodu a unikátní architektonické a kulturní památky. Dominantou regionu je tak zvaný lázeňský trojúhelník. Tvoří ho Karlovy Vary se svými dvanácti léčivými prameny a tím pověstným třináctým, Mariánské Lázně – nejmladší město z trojúhelníku a Františkovy Lázně, které Beethovenovi sice nepřinesly uzdravení těla, ale jistě povznesly jeho duši po boku tajemné neznámé milenky. Mimochodem, víte, jaký je rozdíl mezi vřídlem a zřídlem? Obojí je přírodní výskyt zdrojů vody nebo plynů. Ovšem jakmile má voda nad 50°C, je to vřídlo. Tolik exkurze do základních pojmů lázeňství a geologie. Minerálními prameny ale výčet přírodního bohatství regionu zdaleka nekončí. Přesvědčit se o tom můžete třeba v Geoparku EGERIA, na jehož území jsou soustředěny ukázky nejrůznějších hornin od žul a rul přes vzácné relikty zemského pláště až sopečné horniny a mocné sedimentární jednotky. Geologickou pestrost celé oblasti podtrhují ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů, výskyty vzácných nerostů, jakož i bizarní skalní útvary. Přičichnout ke kouzlu lázeňského regionu můžete třeba na Naučné stezce Smraďoch, která představuje jen část krás soustředěných na území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Region Západočeské lázně se může pochlubit také mnoha výtvory lidských rukou. Patří k nim třeba hrady Hauenštejn, Bečov nad Teplou s unikátní relikviářem sv. Maura, Loket, nebo gotický hrad Andělská hora, v jehož malebných troskách hledal inspiraci i velký básník J. W. Goethe. Pozoruhodný kabinet kuriozit můžete navštívit na zámku Kynžvart, který byl reprezentačním sídlem známého rakouského politika a kancléře K. V. Metternicha.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu,
Nabídka turistických cílů Východní Moravy na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat