Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Vysočina

Ani hory, ani rovina, malebné vesnice i hluboké lesy na úbočích kopců, dávná hranice mezi Čechami a Moravou, brambory, ... už víte, kde jsme? Ano, správně, vítejte na Vysočině.
telc.jpg, 250x141, 35.03 KB

Tento kdysi neprostupný hraniční hvozd na pomezí dvou historických zemí Českého království, kraj jeřabin, řek a údolí inspiroval mnohé umělce, jejichž díla vystavuje nejedna galerie v tomto kraji. Co tedy malíře, stavitele a spisovatele tak okouzlilo? Kupříkladu údolí řeky Svratky u vesnice Vír označované za dob první republiky jako Moravské Švýcarsko. Přehrada, která tady později vyrostla, krajinu proměnila, ale krásu jí nevzala. Nebo kopec nad klášterem ve Žďáru nad Sázavou, který jako šperkem ozdobil Jan Santini Aichl stavbou poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Kolik tajemství a významů ukryl do jeho geniálních linií? A kolik úsilí museli vynaložit mniši, než zvládli tisk Bible kralické? Čím inspirovala Lipnice nad Sázavou Jaroslava Haška, který tu sepsal svého Švejka? Možná tou inspirací bylo i pivo z nedalekého humpoleckého pivovaru, které čepovali ve zdejší hospodě U české koruny. Snad by to věděl legendární Hliník, který se do Humpolce odstěhoval – pak by odpověď  mohlo skrývat recesistické Hliníkárium! Čím učarovala filmařům pohádková Telč? A o čem asi přemýšleli stavitelé třebíčské baziliky nebo zdejší židovské čtvrti za řekou? Otázek mnoho a odpovědi leží na Vysočině..tak račte dál!

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu,

Nabídka turistických cílů Vysočiny na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat