Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Východní Morava

Východní Morava je rozmanitým regionem, do kterého zasahují tři národopisné oblasti. Na severu Haná, na východě Valašsko, na jihu Slovácko.

Každá z těchto oblastí má svou typickou kulturu, gastronomii i lidové zvyky. Tento kraj je prodchnut více než tisíciletou tradicí křesťanství. Poutníci zde naleznou nejen bohatství památek od dob prvních slovanských věrozvěstů až po současnost, ale zejména nezapomenutelnou atmosféru památných míst s jejich příběhy. Více než třetinu území pokrývají chráněná území, jimž vévodí biosférická rezervace Bílé Karpaty pod ochranou UNESCO. Východní Morava je doslova rájem pro aktivní turistiku. Je lhostejné, zda chodíte pěšky, jezdíte na kole, na běžkách či na lodi. Milovníci techniky a architektury jistě ocení nabídku, kterou poskytuje technická památka Baťův kanál, původně vybudovaný k přepravě uhlí do elektrárny. Nyní slouží výlučně turistice, umožňuje plavby na různých typech lodí, oblíbené jsou zejména hausbóty. Cyklostezka podél Baťova kanálu o délce 80 km rozšiřuje možnosti aktivního pobytu a nabízí jinde nevídanou možnost kombinovat plavbu s cyklistikou. Skvělé podmínky pro všechny milovníky jízdy na kole poskytují rovněž Beskydy a Javorníky. Údolími Vsetínské a Rožnovské Bečvy vede pohodlná Cyklostezka Bečva, okolní hory nabízejí bezpočet příležitostí pro horská kola. Ubytovací zařízení, cykloservisy a bike parky doplňují nabídku také v Hostýnských vrších, Chřibech či okolí Kroměříže. Velkou popularitu mají tzv. vinařské cyklostezky, které jsou vedeny krajinou osázenou vinnou révou. V cíli cesty lze víno a další místní speciality ochutnat. Na oblíbenosti si získává také golf. V regionu je v provozu 5 hřišť (Ostrožská Nová Ves, Kostelec u Zlína, Slušovice, Rožnov p. Radhoštěm, Velké Karlovice) a cvičný green na zámku v Napajedlích. A v Uherském Hradišti si můžete vyzkoušet i disc golf, kde se místo míčku používá „létající talíř“.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu,
Nabídka turistických cílů Východní Moravy na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

Kroměřížsko

Kroměřížsko se může pochlubit mnoha přírodními krásami, bohatou historií, architektonickými skvosty i vínem.

Najdete tu horské lesy a louky Chřibů a Hostýnských vrchů, mrtvá ramena a rybníky Pomoraví i zámecké parky Kroměříže či Holešova. Asi vás nepřekvapí zpráva, že komplex historických zahrad a kroměřížského zámku je chráněn jako památka UNESCO. Rozhodně si nenechte ujít ani další zajímavá místa, jako je Svatý Hostýn, židovské památky Holešova nebo rymický skanzen. V tomto kraji naleznete i víno. Právě zde se totiž nacházejí nejseverněji položené vinice na Moravě a proslulé Arcibiskupské sklepy vyrábějící mešní vína už od dob Karla IV. Patříte-li k milovníkům výtvarného umění, neměli byste minout zámeckou obrazárnu v Kroměříži, v níž se nacházejí skutečné skvosty světového malířství, nebo památníky věnované místním rodákům – Maxi Švabinskému a Emilu Fillovi. Zkrátka na Kroměřížsku můžete prožít příjemnou letní dovolenou, prodloužený víkend nebo v zimě vyrazit na zasněžené pláně Chřibů a Hostýnských vrchů!

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Kroměřížska

Slovácko - sever

Severní Slovácko jsou krásy Chřibů, Bílých Karpat. Je to majestát zámků v Buchlovicích nebo Bojkovicích.

Je to pevnost hradů Buchlova a Malenovic. Jsou to velkomoravská hradiska Starého Města i poutní místo se slavnou tradicí - Velehrad. Slovácko je bohaté na památky. Svou stopu tu zanechali vládci Velké Moravy, Židé, stavitelé zámků i lidoví umělci. Centra kdysi mocné Velkomoravské říše najdete v údolí řeky Moravy ve Starém Městě - Špitálkách, Uherském Hradišti - Sadech, Mikulčicích - Valech a Břeclavi - Pohansku. Židovské památky můžete obdivovat například v Uherském Brodě. Památky lidové architektury jsou rozesety po celém Slovácku. Za pozornost stojí třeba Vlčnov. Milovníci památek a historie na Slovácku najdou mnoho zajímavých prohlídkových objektů, ale také několik specializovaných naučných stezek. Vyvrcholením jarních obyčejů tohoto kraje je dosud udržovaná svatodušní Jízda králů. Ta se coby velkolepá slavnost zachovala pouze v jediné obci - ve slováckém Vlčnově. Netradiční pohled na Slovácko, návštěvu romantických zákoutí, pohodovou plavbu a nové zážitky nabízí Baťův kanál. Ať už si vyjedete na hodinu nebo se rozhodnete plavit několik dní, bude to stát za to.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zarízení venkovské turistiky v oblasti severního Slovácka

Valašsko

Označení Valašsko má svůj prapůvod v Rumunsku, odkud zde žijící Valaši migrovali od 14. století Karpatským obloukem na západ a sever.

Na severovýchodní Moravu přišli ze Slovenska a ze Slezska. Přinesli s sebou salašnickou tradici extenzivního pastevectví. Obyvatelstvo se muselo přizpůsobit novým značně nepříznivým podmínkám spojením tradic s hospodářským využíváním půdy. To krajině vtisklo charakteristickou podobu. Nejstarší dochované formy obydlí mají jizbu s pecí a ohništěm, nad nímž je komín. Typickou roubenou architekturu lze spatřit ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V obživě se velmi zásadně uplatňovalo plátenictví a vyšívačská tradice, která už od začátku 19. století dosahovala špičkové kvality. Dlouhou tradici má na Valašsku také ovocnářství a pálenictví - především slivovice, kterou prosluly Vizovice. Valašsko je spojováno hlavně s lidovou architekturou, ale dědictví zdejších památek je mnohem pestřejší. Na Kelčsku nebo u Francovy Lhoty se nacházejí zajímavé archeologické lokality. Poblíž Francovy Lhoty leží rovněž jedna z hradních zřícenin – Pulčín. Zámeckou architekturu lze obdivovat například ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. Pozoruhodné církevní památky jsou například na Radhošti, v Zašové, Velké Lhotě nebo Rožnově pod Radhoštěm. Valašské dřevěnice ale najdete také třeba v Karolínce-Raťkově, Huslenkách, Velkých Karlovicích, Zděchově a pozoruhodným příkladem architektury inspirované lidovými stavbami jsou Pustevny. Tam se nachází také symbol Valašska a turistická atrakce – socha Radegasta. Přírodní podmínky Valašska jsou pestré. V okolí Bečvy se dochovaly příklady lužní krajiny. Beskydy, Javorníky, Hostýnské, Vizovické i Vsetínské vrchy ukrývají bohatství horských lesů a luk s velmi cennými pralesními porosty a výskytem vzácných rostlin a živočichů. Valašsko je jedinou oblastí v ČR, kde se na jednom místě vyskytují naše největší šelmy – vlk, medvěd a rys. Kulturní krajinou i hlubokými lesy, chráněnými rezervacemi i typickými valašskými obcemi milovníky přírody provází hustá síť značených stezek a naučných stezek.

Další zajímavé tipy pro vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Valašska

Zlínsko a Luhačovicko

Nikde jinde v České republice nelze najít oblast, která nabídne současně hory, zahradní architekturu, lázně, vinařská údolí, pozůstatky Velkomoravské říše, řadu církevních památek a historicky cenných staveb, a jako bonus i ojedinělý příklad moderní funkcionalistické architektury.

Skutečnost, že se zde setkávají tři národopisné celky – úrodná Haná, pohostinné Slovácko a svérázné Valašsko – také výraznou měrou přispívá k originalitě kraje. Vítejte na Zlínsku a Luhačovicku. Tomáš Baťa právě tady začal počátkem 20. století budovat své obuvnické impérium a nesmazatelně ovlivnil dnešní podobu Zlína, Otrokovic či Napajedel. V krátkém čase zde vyrostly jednotlivé stavby, tovární komplexy i celé obytné čtvrti, které dnes obdivujeme jako vynikající ukázky funkcionalistické architektury. Baťa po sobě zanechal také plavební kanál, který se v posledních letech stal velmi oblíbenou turistickou atrakcí. Další výrazný pojem tohoto regionu jsou Luhačovice, největší moravské lázně, nádherné město s nezaměnitelnou architekturou, bohatým kulturním a společenským životem, zasazené do překrásného okolí. Zlínsko a Luhačovicko ale nabízí mnohem více. Například poblíž Zlína najdete Lázně Kostelec s golfovým hřištěm, „pohádkový“ zámek v Lešné obklopený zoologickou zahradou, hrad Malenovice, zříceninu hradu Lukov, románský kostelík v Tečovicích nebo poutní chrám ve Štípě. Minout byste neměli ani Vizovice s místním zámkem nebo areálem Distillery Land. Svébytnou oblastí je jižní Valašsko proslulé krásnou bělokarpatskou přírodou, typickými dřevěnicemi, ale také hradem Brumov, živým folklórem a řemeslnými tradicemi.

Další zajímavé tipy pro vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Zlínska a Luhačovicka

 

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat