Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Východní Čechy

Když se řekne východní Čechy, většině z nás se vybaví Pardubice, perník, dostihy a milovníkům hor ještě Králický Sněžník. To ale není zdaleka všechno, co se dá v tomto velmi zajímavém koutu naší země poznat, potkat a obdivovat.

Poznat můžete ve východních Čechách kus naší historie. Začněme na Keltské stezce v Železných horách a po stopách tohoto dávného kmene můžeme pokračovat do expozice na zámku v Nasavrkách, která vás seznámí s jeho kulturou, řemesly, všedním životem i spiritualitou. Velkoplošná maketa oppida vám přiblíží život Keltů před dvěma tisíci lety. Pokročme ale historií dál, stejně jako praotec Čech, který sluncem a medem provoněnými loukami Polabí kráčel vstříc hoře Říp. Těžko říct, kdo vybudoval pískovcová obydlí ve Zderazi. Každopádně přítomnost Keltů je prokázána četnými archeologickými nálezy a lidé v těchto pískovcových „domech“ bydleli ještě v polovině 19. století. Systém zderazských pískovcových sklepů je bezesporu ojedinělou českou raritou a rozhodně stojí za návštěvu. Bydlení našich předků můžete obdivovat i na Veselém kopci. Rozsáhlý skanzen je zasazen do krásné krajiny. Když jej navštívíte mimo sezónu všemožných lidových akcí, které tu pořádají, je to skutečný návrat do minulosti, atmosféra je tu klidná, tichá a jedinečná. Opusťme teď ale klidný život před sto lety. Ačkoli, možná právě v té chvíli, kdy se ve mlýně skanzenu mlela mouka, na Pardubickém závodišti se běžel první dostih. Stalo se v roce 1874. Vedle koní proslavil Pardubice také perník a nedaleko města můžete najít skutečnou Perníkovou chaloupku. Děti se bát nemusí. V tomto muzeu perníku potěšíte všechny své smysly a budete-li chtít, můžete si vyzkoušet i jak se cítili Jeníček a Mařenka při putování strašidelným pohádkovým lesem. Východní Čechy jsou bohaté i na kulturu a byla by ostuda nenavštívit rodiště Bedřicha Smetany, krásnou Litomyšl. Bez zajímavosti není ani věnné město českých královen Polička, zámek Nové Hrady nebo Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana. Východní Čechy jsou kraj rozhodně zajímavý. Tak už vstaňte od počítače, posbírejte děti a svačiny, a hurá na výlet!

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu

Nabídka turistických cílů Východních Čech na partnerském portálu Kudy z nudy 

 

Českomoravské pomezí

Turistická oblast Českomoravské pomezí se rozkládá – jak název napovídá - podél historické hranice mezi Čechami a Moravou.

Zde se také nachází pět měst, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti -Litomyšl, Polička, Svitavy, Moravská Třebová a Vysoké Mýto. Centrem oblasti jsou Svitavy, které se mohou pochlubit krásně zrekonstruovaným náměstím s renesančními a barokními domy a jedním z nejdelších podloubí v České republice. Obdivovatelé historických skvostů si na své přijdou v Litomyšli. Překrásný zámek se sgrafitovou výzdobou zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala, spisovatele a mystika nebo historické náměstí. K odpočinku můžete využít klášterní zahrady zdobené sochami Olbrama Zoubka. Za prohlídku rozhodně stojí i královské věnné město Vysoké Mýto s největším čtvercovým náměstím v Čechách. Střed města lemují zbytky hradeb s pamětními deskami a tři vstupní brány s věžemi. Ale nejzachovalejšími městskými hradbami se honosí jiné věnné město českých královen – Polička. A co může nabídnout Moravská Třebová? V expozici zdejšího renesančního zámku si můžete prohlédnout třeba alchymistickou laboratoř nebo středověkou mučírnu.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Další turistické cíle najdete na oficiálním portálu turistické oblasti Českomoravské pomezí

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení Prázdniny na venkově na Českomoravském pomezí

 

Chrudimsko - Hlinecko

Chrudimsko a Hlinecko je krajem památek, jemuž vévodí středověká Chrudim, proslavená nejen památkovou zónou, ale i přehlídkami amatérských loutkářských souborů.