Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Střední Morava a Jeseníky

Proč jet zrovna sem? Co mají jenom v regionu, který zahrnuje úrodné roviny Hané a hornaté Jeseníky proslulé čistým vzduchem a vodou?

I když to možná leckoho překvapí, najdete tu vynikající pivo, v současnosti možná vůbec nejlepší u nás. Pivovary v Přerově, Litovli a Hanušovicích totiž na domácích i mezinárodních soutěžích sklidily v posledních letech nejvíce vavřínů ze všech českých a moravských pivovarů. Podíl na tom jistě má i slad z hanáckého ječmene, nad kterým drží ochrannou ruku bájný král Ječmínek. K pivu se dobře hodí další unikát Střední Moravy – olomoucké tvarůžky. Sýr s nejnižším obsahem tuku vůbec a s nezaměnitelnou chutí tady můžete ochutnat na mnoho různých způsobů. Je výrazný jako hanácké nářečí a kroj, které taky jinde nepotkáte. Stejně jako ruční papír z Velkých Losin se čtyřsetletou tradicí výroby. Možná i na něm byly psané rozsudky z čarodějnických procesů, které v minulosti nejvíce postihly právě tuto část naší země. Jeseníky ale vždy hlavně inspirovaly. Z nedalekého Gräfenbergu, dnešních Lázní Jeseník, pochází první vodoléčebný ústav v Evropě, který zde založil Vincenc Priessnitz. V Dlouhých Stráních se zrodil jeden z moderních divů techniky – třetí největší přečerpávací elektrárna na světě. A podhůří Jeseníků je kolébkou ekologického zemědělství u nás. Právě tady první ekofarmy před více než dvaceti lety začínaly.

Je to zkrátka pozoruhodné místo nových začátků, kraj s výraznou chutí, kterou stojí za to poznat blíže.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení nabízejících služeb venkovské turistiky v regionu

Nabídka turistických cílů Střední Moravy a Jeseníků na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

Střední Morava

 

Tož vitéte! Tak vás mohou přivítat na Hané, která je srdcem Střední Moravy. Chybět zřejmě nebude ani pohárek slivovice nebo režné. Tím však výčet dobrot a zážitků, na které se můžete těšit, zdaleka nekončí.

Hanácké nářečí není jediným výrazným znakem tohoto regionu. Vyšívané kordulky, škrobené rukávce a další součásti bohatého hanáckého kroje můžete zahlédnout na hodech a folklórních slavnostech v Prostějově, Náměšti na Hané nebo Velké Bystřici.

Střední Moravu proslavily nejen olomoucké tvarůžky, sýr niva, piva z Litovle a Přerova nebo destiláty z Prostějova, ale pochutnat si tu můžete i na dalších regionálních specialitách, jako jsou svatební koláčky z Dřevohostic, Loštické šátečky plněné tvarůžky nebo přírodní ovocné mošty z Mezic. Střední Morava je také místem s mnoha památkami, v čele s druhou největší památkovou rezervací u nás – Olomoucí. Zdejší Sloup Nejsvětější Trojice je spolu s jedinečným souborem historických kašen zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. K dalším klenotům oblasti patří městská památková rezervace v Lipníku nad Bečvou, hrady Bouzov a Helfštýn nebo zámky v Tovačově či Náměšti na Hané. K zajímavým vesnickým památkám patří četné větrné a vodní mlýny, které se dochovaly na Hranicku. Dovede vás k nim jedna z mnoha naučných stezek a cyklostezek. Pokud rádi jezdíte na kolech nebo in-line bruslích, pak se můžete těšit také na Cyklostezku Bečvu. Koupání si užijete v akvaparcích a příjemně si odpočinete třeba v lázních Teplice nad Bečvou. Na svých cestách po Střední Moravě hanáckého obra Drásala ani bájného krále Ječmínka už nepotkáte, ale pohostinné lidi, kteří dokáží být skvělými hostiteli, určitě ano.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Střední Moravy

Západní Jeseníky

Poznejte kraj ekologických farem, zatopených lomů, zlatorudných mlýnů, čarodějnických procesů, ručního papíru i výrazných osobností, jako byl zakladatel vodoléčby Vincenc Priessnitz, spisovatel a polárník Jan Eskymo Welzl nebo Alois Nebel.

Že je posledně jmenovaný jen literární a filmový hrdina? Možná, ale v tomto magickém koutě Moravy se realita a sen často prolínají. Zasníte se třeba při ochutnání zdejších specialit – Staroměstských máslových trubiček, jablečných koblih, ovocných destilátů z Velkých Losin, medových perníčků z Oskavy, oplatků z Bílé Vody nebo čerstvých sýrů z Brníčka, ke kterým se dobře hodí selský chléb ze Supíkovic a hanušovické pivo.

Co s takovou zásobou energie, kterou při ochutnávání těchto lahůdek načerpáte? Vydejte se do mramorové jeskyně Na Pomezí, na Petrovy kameny opředené pověstmi o čarodějnicích nebo k mechovým jezírkům u Rejvízu. Cestou možná narazíte i na Rapakivi, bludné balvany, které sem přivalil ledovec až z dalekého Finska. Ubytovat se můžete uprostřed nádherné jesenické přírody v horské chatě nebo na některé ze zdejších ekofarem. Právě v Jeseníkách jich najdete skutečně celou řadu, protože tady na přelomu 80. a 90. let minulého století jejich hnutí začínalo. Když zatoužíte po památkách, můžete zavítat do Velkých Losin na zámek a do ruční papírny, do Starého Města pod Sněžníkem, kde se nachází Vojenské muzeum nebo k unikátní přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně. V některých z místních lázní můžete obnovit své síly a pokračovat v objevování dalších krás Jeseníků a jejich podhůří.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Západních Jeseníků

Přehled všech tipů na výlety v regionu

 

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat