Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Střední Čechy

Srdce Čech pulsuje tepnami řek: romantickou Sázavou, klidnou Berounkou, opěvovanou Vltavou, mohutným Labem, Litavkou i Jizerou. Tepou krajinou, kudy procházely a kde se psaly dějiny naší země.

Najdete tu majestátný hrad Karlštejn, po staletí ukrývající vzácné klenoty naší státnosti, stříbrnou pokladnici českých zemí Kutnou Horu s tajemnou kostnicí v Sedlci, nejvýznamnější a nejstarší poutní místo v zemi – Svatou Horu u Příbrami i hrad Křivoklát, který prošel rukama nejvýznačnějších českých panovnických rodů. Zapomenout nelze ani další významné stavby, jako jsou šlechtická sídla Kokořín, Krakovec, Český Šternberk, Žebrák i Točník. Střední Čechy jsou také domovem bájného svatováclavského vojska v útrobách Velkého Blaníku, které má vyjet v čase nejvyšší nouze, nachází se tu i kolébka slovanské vzdělanosti – Sázavský klášter. A všechny ty významné stavby, historické zvraty i všechna moudrost, která se tu zrodila, jsou zasazeny do nádherné krajiny. Řeky se vinou hlubokými údolími uprostřed lesů a na mnoha místech vytvářejí neopakovatelné přírodní scenérie. Podzemí středních Čech ukrývá krásy Koněpruských jeskyní. Mnohá romantická místa využívají filmaři, jako třeba lomy Amerika na Berounsku. Dolování bohatství země můžete poznat v největším Hornickém muzeu v Příbrami nebo ve skanzenu v Solvayových lomech. Střední Čechy byly také svědkem zásadní bitvy husitských válek, a to u Lipan. Zaposlouchejte se tady na chvíli do tlukotu pomyslného srdce Čech, ucítíte puls naší historie. Je to i váš puls, protože vy jste krví této země.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu,
Nabídka turistických cílů Středních Čech na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

Na cestě českou historií po jihu středních Čech

 

V jižní části středních Čech to můžete vzít českou historii opravdu napříč.

Vydejte se po stopách Keltů, kteří tudy táhli na zbraslavskou Závist v období starověku. Středověk poznejte při těžbě zlata v Jílovém u Prahy nebo v Kutné Hoře ve stříbrných dolech. Místem s pozoruhodnou atmosférou je tvrz v Mrači u Benešova, která je pustá už skoro čtyři století. Kroniky psané po třicetileté válce ji sice už tehdy zaznamenaly jako pustou, atmosféru má však toto místo dodnes. Zajímavé příklady renesance najdete třeba na zámku Konopiště. Baroko uvidíte v Českém Šternberku nebo na zámku Jemniště, rokoko pak hledejte na zámku v Dobříši. Dobříš svým zdobným stylem přilákala už nejednoho filmového producenta. Možná tu poznáte komnaty a zahrady, kde se natáčely některé Troškovy pohádky, nebo místa kudy se procházel Johnny Depp ve filmu Jack Rozparovač. Jiný typ příběhů se zase natáčel v prostorách bývalého komunistického lágru Vojna poblíž Příbrami. Jih středních Čech je úzce spojen i s moderní literaturou a malířstvím. Nedaleko Dobříše ve Staré Huti můžete například navštívit Památník Karla Čapka a až pojedete do Hrusic, za malířem Josefem Ladou, dejte pozor, jestli cestou nepotkáte upovídaného černého kocoura Mikeše.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Střední Čechy - jih

Střední Čechy – Polabí

Máte raději údolí než vrcholky hor? Hledáte kraj, kde z vás nepoteče pot při tlačení kočárku do kopců? Chcete si udělat pohodový výlet na kolech a kochat se širými rodnými lány?

No tak hurá do Polabí! Úrodná krajina kolem řeky Labe dala tomuto kraji jméno Zahrada Čech. Poznávat ji můžete ve vagóncích nejstarší polabské řepařské úzkokolejky vedoucí kdysi do zdejších cukrovarů. Její obnovená část trasy nabízí příjemný výlet vlakem, taženým parní nebo dieselovou lokomotivou. Menší počet lidí se může svézt také drezínou. Od cukru je jen krok k vínu a pivu. První zmíněný nápoj můžete ochutnat v Mělníku. Vinnou révu sem dal přivézt císař Karel IV. z Burgundska a ze Champagne a položil tak pevný základ mělnickému vinařství. Máte-li raději kávu a staré knihy, rozhodně zajděte do Želvího doupěte. Tento vyhlášený mělnický antikvariát vám nabízí nejen knihy, ale i kvalitní kávu třeba s kardamomem a něco sladkého k tomu. A kam v Polabí za pivem? Přece do Postřižinského pivovaru, kam se v roce 1920 nastěhoval se svými rodiči Bohumil Hrabal a poslouchal vyprávění svého ukřičeného strýce Pepina. Pivo tu můžete ochutnat i sledovat jeho vznik. Po náležitém osvěžení je čas na to vydat se z rovin na Kokořínsko. Přírodní rezervace Kokořínský důl s přerostlými skalními houbami zvanými Pokličky vás uvede do romantické pohádky, ve které nechybí ani hrad. Zalíbí-li se vám ve skalách, vydejte se ještě k Želízům. V pískovcové skále vytesané Čertovy hlavy jsou unikátním dílem sochaře Václava Levého z poloviny 19. století. A kde mají zdejší čerti vchod do pekla? Hledejte na hradě Houska.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Středních Čech - Polabí

Západ středních Čech, aneb trampové, Karel IV. a mystika

Monumentální skalní stěny, hluboká a malebná údolí, nádherná příroda, tajemná zákoutí i krásné rozhledy po krajině, to všechno jen pár kilometrů od hlavního města nabízí západní část středních Čech.

Snad proto si tento kraj zvolila řada významných šlechtických rodů a vybudovala zde svá sídla. Jasnou jedničku mezi zdejšími hrady ale nechal vybudovat Karel IV. a dal mu i své jméno – hrad Karlštejn. Podle Vrchlického v něm nebylo místo pro ženy. Vězte ale, že tu ženy byly, vstoupit nemohly jen do Kaple sv. Kříže, kde se uchovávaly říšské a později české korunovační klenoty. V regionu najdete i další význačné historické památky: hrady Křivoklát, Okoř, Týřov s nádherným výhledem na řeku, nebo Krakovec, který jistě znáte z filmu „Ať žijí duchové!“ Krajinu zdobí i zámky Hořovice, Nelahozeves – rodné místo Antonína Dvořáka, a v neposlední řadě také oficiální letní sídlo českých prezidentů – Lány. Touto částí naší země protékají vodáky a rybáři vyhledávané řeky Berounka a Vltava. Berounsko je vůbec vděčnou lokalitou turistů a trampů. Vždyť kdo nebyl na Velké a Malé Americe a neprošel kolem Svatojánských proudů, snad ani není tramp! Příroda tu skýtá mnohá překvapení a zákoutí, která rozhodně stojí za návštěvu. Třeba Skryjská jezírka ukrytá uprostřed hlubokých lesů jsou místem jako stvořeným pro reje lesních víl. Jaká tajemství v sobě asi ukrývá největší český menhir Kamenný pastýř nedaleko Klobuk? Co by mohl vyprávět nedostavěný gotický klášterní chrám v Panenském Týnci? Psychotronici našli v této nedokončené svatyni silné energetické pole s léčivými účinky… Ať už na energie věříte nebo ne, zastavte se tady třeba cestou do skanzenu v Třebízi. Skepsi nechte doma, postavte se doprostřed chrámových zdí pod otevřenou oblohou a zkuste na chvíli připustit myšlenku, že toto místo dokáže tlumit deprese, přináší dobrou náladu, elán a radost ze života. A míst, kde vám na západě středních Čech bude dobře, najdete určitě mnohem víc.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Střední Čechy - západ

 

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat