Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Severozápadní Čechy

„To je ona! Země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající!“ Kdo by neznal Jiráskovy pověsti a slova, která vložil do úst praotci Čechovi.

Co na tom, že podle archeologů k osídlení okolí Řípu došlo až o tři století poté, co se sem dotrmácel unavený kmen Čechův. Tak se pojďme porozhlédnout po kraji, který mytického praotce tak okouzlil. Z hory Říp mohl vidět Krušnohoří a Podkrušnohoří. A to přes Lužickou vrchovinu a České středohoří nemohl dohlédnout až k Labským pískovcům. I tak ale vycítil, že hledí na zemi bohatou a přírodu pozoruhodnou. Návštěvníky toho kraje uchvátí České středohoří svým unikátním reliéfem, údolí Labe s Portou Bohemicou a samozřejmě památná hora Říp. České Švýcarsko a Tiské stěny potěší srdce milovníků skalních útvarů a Letopisů Narnie, milovníci hor zavítají do hor Krušných a Lužických. Kraj je bohatý na léčivé prameny, které daly vzniknout lázním Teplice, Bílina, Dubí a Mšené. Ve městech Severozápadních Čech najdeme nepřeberné množství historických památek. Mezi nejvýznamnější bezesporu patří městské památkové rezervace v Litoměřicích, Kadani, Žatci a Terezíně, zámky Duchcov, Libochovice, Klášterec nad Ohří a Velké Březno či Děčín. I hradů je v kopcovitém terénu dost. Třeba Hasištejn, memento jedné z nejhorších lidských vlastností – nenávisti, nebo Hazmburk nad Klapým. Okolo Panské skály nedaleko Kamenického Šenova zase projížděla Pyšná princezna. Třeba Miroslavovi ani neřekla, že jejím cílem vlastně není Miroslavovo království, ale kraj kolem Třebívlic, kde potoky rodí české granáty. Tento kraj zdobí mimo majestátných hor i menší, ale o to zajímavější vrchy. Třeba místo s nejdrsnějším podnebím v Čechách –Milešovka, nebo dýmající kopec Boreč.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu

Nabídka turistických cílů Sverozápadních Čech na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

České středohoří a Žatecko

 

České středohoří je nejméně zalesněné území na našem území.

Aby taky ne! Vždyť královské město Litoměřice je proslulé populární výstavou Zahrada Čech, na Žatecku zase více než hluboké lesy uvidíte vyrovnaná a nekonečná sloupořadí chmelnic. Stráně na dolním toku řeky Labe nedaleko Velkých Žernosek již od desátého století zdobí vinice, které dokreslují působivou scenérii Brány Čech. V  regionu můžete vidět řadu chráněných druhů rostlin i zvířat, kromě jiných třeba vzácného mloka skvrnitého nebo lilii zlatohlávek. Oblast je jedinečná i co se týče povětrnostních podmínek. Najdete tady například naši největrnější horu Milešovku. Milovníci díla přírody si v tomto kraji přijdou na své, stejně jako obdivovatelé díla člověka. Kraj je posetý architektonickými skvosty a historickými zajímavostmi. Navštívit můžete zámky Krásný Dvůr, Libochovice, Ploskovice, Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem nebo hrady v Budyni na Ohří a v Litoměřicích. Přes letní prázdniny vás tímto krajem může povozit lokálka Švestková dráha mezi Lovosicemi a Mostem. Švestkové sady a aleje, které daly lokálce jméno, už tu moc neuvidíte, ale zase se pohodlně a s příjemnou palubní obsluhou dopravíte do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod poetické zříceniny hradů Košťálov a Oltářík. A pokud by vás to táhlo do výšek, rozhlédnout po kraji se můžete z vyhlídkové věže Kalich v Litoměřicích nebo z kamenné věže Mostka z roku 1910 na Mostné hoře. Unaveni po cestách doplňte energii a sbírku svých gastronomických zážitků v restauraci Legenda přímo pod rozhlednou.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Českého středohoří a Žatecka

České Švýcarsko

 

České Švýcarsko je krajem skutečně podivuhodným a pohádkovým.

Skřítci, víly a loupežníci tento kraj od pradávna obývali a možná je tu potkáte i dnes. Třeba ne tváří v tvář, ale určitě v pověstech, legendách, příbězích i v názvech zdejších údolí a skal. Není divu, že tady hledal inspiraci i Hans Christian Andersen. Otevřete tedy brány své fantazie, a vydejte se do míst, kudy projížděla pyšná princezna Krasomila s králem Miroslavem. Díky Schengenské dohodě nemusíte jako onen švec řešit, kde končí Miroslavova země a kde začíná Půlnoční království. Přírodní krásy můžete bez problémů obdivovat na straně české i saské. Oblast nabízí také řadu architektonických kontrastů. Tak trochu postavený na hlavu je Zámek Weesenstein. Osm set let se tu stavělo a dopadlo to tak, že slavnostní sál je na půdě, stáje pro koně v pátém patře, pod tím sklepní prostory a ještě o jedno patro níže se nacházejí panské pokoje. Stavba se totiž rozrůstala odshora dolů. Oproti tomu můžete navštívit možná nesrovnatelný, jednoduchý a velmi účelný skalní hrad Kyjovský hrádek, ke kterému nevede široká cesta, ale úzké průchody a strmé schody ve skalách. Za námahu budete odměněni nádhernými výhledy z vrcholků skal na hluboké lesy. Cestou ke skalním hradům, kterých je v kraji několik, horolezecké vybavení potřebovat nebudete. Neobejdete se bez něj ale, pokud budete chtít zdolat některý z nepřístupnějších vrcholů a zapsat se do vrcholové knížky. Začátečníci si mohou vybrat z několika lezeckých kurzů, které jsou v nabídce Českosaského Švýcarska. Speleologický kurz Cesta do nitra země vám zase představí, jak to vypadá uvnitř nádherných a monumentálních skal. A když už jsme v tom podzemí, za zmínku stojí i 4,5 km dlouhý labyrint chodeb v v Rabštejně-Jánském, který neslouží jen jako zimoviště netopýrům. Najdete tu Muzeum podzemní letecké továrny z 2. světové války, které oživuje autentické vyprávění zdejšího rodáka.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Českého Švýcarska

Krušné hory a Podkrušnohoří

 

Krušným horám se dříve říkalo Rudohoří.

Aby taky ne, vždyť se tu nacházejí významná naleziště mědi, cínu, olova, stříbra a dalších rud. Tuto oblast také velmi významně poznamenala těžba hnědého uhlí. Přesto, že je kraj provrtaný skrz na skrz, rozhodně mu to neubírá na zajímavosti. S jedinečnou geologií Podkrušnohoří souvisí i minerální prameny, které daly vzniknout významným lázeňským střediskům Teplice, Bílina a Karlovy Vary. Proslulé jsou i radioaktivní prameny, které vystupují na dříve těžených rudných žilách v Jáchymově. Těžba je výrazným fenoménem tohoto regionu a stojí za to vidět na vlastní oči, jak se to vlastně dělá. Takovou příležitost nabízí mostecké uhelné safari, které vás zavede na místa, kde se dobývalo nebo dodnes dobývá uhlí i tam, kde je již těžbou dotčená krajina k nerozeznání od okolní přírody. A zdejší příroda vám toho má hodně co nabídnout! Velkým kontrastem k hnědouhelné pánvi na Mostecku jsou třeba Tiské stěny tyčící se v CHKO Labské pískovce. Jiným zajímavým dílem přírody je Kamencové jezero nedaleko Chomutova. Tvář Pokrušnohoří měnily nejen ruce horníků, ale i umělců. Výsledkem jejich úsilí je například zámek v Duchcově, který je spjatý s vyhlášeným milovníkem Casanovou, nebo jeden z nejmladších zámků v Čechách Velké Březno. Za návštěvu stojí i zámek Jezeří, který býval perlou Krušných hor. Část jeho parku a arboreta pohltila v minulosti těžba, ale zámek se v posledních letech postupně probouzí do někdejší krásy.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Krušných hor a Podkrušnohoří

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat