Oficiální stránky Svazu venkovské turistiky – ubytování v soukromí, penziony, farmy, agroturistika, regionální výrobky a řemesla

Přidejte si nás na Facebooku a uvidíte veškeré novinky a akce

Prázdniny na venkově začínají tady a teď

Venkov je ideální místo pro vaši dovolenou. Vyberte si z naší nabídky více než 500 zajímavých míst, kde můžete odpočívat, hledat inspiraci, nové zážitky i vzpomínky na dětství.

Severní Morava a Slezsko

Myslíte si, že Severní Morava a Slezsko je pouze průmyslový region? Návštěva tohoto kraje vás přesvědčí o opaku.

Ano, Severní Morava a Slezsko nabízejí celou řadou zajímavých industriálních památek, ale zároveň tu objevíte netušené přírodní krásy. Nejnavštěvovanější částí regionu jsou bezesporu zdejší hory. Beskydy jsou proslulé Lysou horou nebo pralesem Mionší, kdežto Jeseníky lákají horou Praděd, vodopády Bílé Opavy nebo Rešovskými vodopády. Za objevení ale stojí i rovinatá lužní krajina Poodří. Centrem celého regionu je průmyslová a přesto pozoruhodná Ostrava. Stojí za to objevit její kouzlo, byť je z ohně a kovu. V Ostravě se můžete vydat na prohlídku Dolu Michal anebo do bývalého průmyslového areálu Dolních Vítkovic, tedy koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren a těžní věže dolu Hlubina, které jsou označovány jako ostravské Hradčany a jsou navrženy mezi památky UNESCO. Navštívit můžete i vrch Landek, pod nímž se v areálu bývalého dolu Anselm nachází Hornické muzeum. Hledáte-li klasické pamětihodnosti, pak mezi ty nejnavštěvovanější patří zámek v Hradci nad Moravicí, hrad Hukvaldy, Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, nebo poutní místo Maria Pomocná nad Zlatými horami. Také města regionu se snaží renovovat a zdůraznit svou výjimečnost a historickou tradici. Můžete tak obdivovat krásu historických center měst, jako jsou Nový Jičín, Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Rýmařov nebo Opava.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení, která nabízejí služby venkovské turistiky v regionu.

Podrobnou nabídku turistických cílů Severní Moravy a Slezska najdete na partnerském portálu Kudy z nudy nebo na oficiálním turistickém portálu regionu.

Beskydy – Valašsko

Beskydy a Valašsko, to jsou malebná městečka, architektonické skvosty a historické unikáty, které nám často závidí daleko za hranicemi.

Jedinečné Muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm svým návštěvníkům představí, jak žili naši předkové. Skutečným dotekem historie pak může být návštěva proslulého Štramberka, zvaného Moravský Betlém. Procházka jeho úzkými uličkami lemovanými dřevěnými domky a samozřejmě výstup na zdaleka viditelnou strážní věž Trúba jsou nezapomenutelným zážitkem. Významných osobností, s nimiž jsou Beskydy a Valašsko  spojovány, je celá řada. V Novém Jičíně, v němž najdete Muzeum klobouků, svého času pobýval generál Laudon. Město Frýdek-Místek se chlubí hlavně poutní barokní Bazilikou Navštívení Panny Marie, díky níž si vysloužilo přízvisko Slezské Lurdy. S osobou nejznámější osobnosti Beskyd a Valašska - Leoše Janáček je neodmyslitelně spjata obec a hrad Hukvaldy. Pro Valašsko jsou typické roubené chaloupky na stráních, specifické nářečí i krajové gastronomické speciality. Věděli jste, že ve Frýdku – Místku, který je tak spjatý s těžkým průmyslem, se připravuje oblíbený medový dort Marlenka? Tento kraj nabízí skutečně od všeho kousek, dokáže vás pobavit i potěšit svou jedinečností.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Beskyd - Valašska

Východní Jeseníky

Východní část Jeseníků, kraj pod ochranou spravedlivého horského ducha Praděda, kraj hradů a zámků, uchvátí nejenom cyklisty, turisty a lyžaře, ale každého, kdo rád dýchá vzduch provoněný lesem a objevuje krásná zákoutí.

Drsná příroda Jeseníků se tu prolíná s podhorskými oblastmi a nabídkou několika měst. Najdete zde například nejvyšší horu Jeseníků Praděd, legendami opředené Petrovy kameny, horské sedlo Skřítek, vodopády Bílé Opavy nebo Rešovské vodopády a spousty nádherných přírodních zákoutí včetně přísně chráněné Velké kotliny. Pokud toužíte po odpočinku, navštivte lázně Karlova Studánka. Jejich ovzduší je označováno za jedno z nejčistších v České republice. Obdivovatelé historických pamětihodností jistě nezapomenou navštívit město Bruntál nebo Krnov, hrad Sovinec se zachovalým opevněním z dob třicetileté války. Budete-li putovat východními Jeseníky v létě, rozhodně zavítejte k nádrži Slezská Harta. Minout byste neměli ani pozoruhodnou stavbu nad obcí Úvalno v lokalitě zvané Strážiště – Rozhlednu Hanse Kudlicha, která ve svém přízemí ukrývá kromě jiného také urnu s popelem lékaře, politika a inspirátora zrušení poddanství Hanse Kudlicha.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Východních Jeseníků

Opavské Slezsko

Rovinatý kraj v okolí někdejšího hlavního zemského města – Opavy – uspokojí obdivovatele krásných zámků, milovníky vojenské historie, technických památek, lidových tradic i kuriozit.

V Opavě, městě památek a zeleně, můžete navštívit například nejstarší muzeum na našem území, Slezské muzeum, nebo jeden z největších cihlových gotických chrámů u nás, konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Ujít byste si neměli ani radnici a výhled z věže Hláska. Přímo před radnicí leží střed sluneční soustavy, přesněji řečeno jejího modelu. Daleko za hranicemi Opavu proslavili hlavně dva rodáci – spisovatelka Joy Adamsonová a architekt Josef Maria Olbrich spisovatelka Joy Adamsonová a architekt Josef Maria Olbrich. Důmyslnost opevnění, které mělo chránit hranice mezi Československem a Německem můžete obdivovat třeba v Opavě-Milostovicích nebo Hlučíně-Darkovičkách a o tzv. Ostravské operaci, která se v okolí odehrála, pojednává expozice v památníku v Hrabyni. Prohlédnout si můžete honosné zámky v Hradci nad Moravicí, Raduni, Kravařích nebo Šilhéřovicích. Zámecké parky v Kravařích a Šilhéřovicích jsou dnes oblíbené nejen mezi milovníky zahradní architektury, ale také golfu. Kraji mezi řekou Opavou a hranicí s Polskem se v regionu říká Prajzská. V Kravařích, které jsou jejím centrem, můžete navštívit největší akci roku – Kravařský odpust. Na klidnější zážitky se můžete těšit při návštěvě nedaleké Bělé nebo Hněvošic, kde si prohlédnete krásný dřevěný kostel. Lidové stavby a nahlédnutí do života na venkově za dob našich babiček nabízí návštěva památkové rezervace v Lipině. Spojit ji můžete s vycházkou do přírody kolem Weisshuhnova kanálu nebo výstupem na rozhlednu Šance u Jakubčovic.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Opavského Slezska

Ostravsko

Už dávno neplatí zažitá představa o Ostravsku coby černém „ocelovém srdci“ republiky. Zaprášené průmyslové kolosy se proměnily v navštěvované technické památky a malé i velké turisty do Ostravy a jejího okolí dnes láká mnoho neobvyklých atrakcí.

Na Dole Michal nebo v Hornickém muzeu OKD budete obdivovat mohutné stroje a dokonce se podíváte i do skutečné šachty pod zem. Pokud dáváte přednost pobytu nad zemí, vydejte se na jeden z nejvyšších vrchů v okolí – haldu Ema, která díky zvýšené teplotě svého jádra místy připomíná malou sopku a hostí vzácné teplomilné rostliny. Otevírá se z ní krásný výhled do kraje, podobně jako z věže Nové ostravské radnice nebo z vršku Landek, který se může pochlubit hned dvěma unikáty. Právě tady byla totiž objevena jediná pravěká venuše, která by splňovala dnešní představy o štíhlé linii a její tvůrce si pravděpodobně topil uhlím. Z Landeku je totiž doloženo první využití černého uhlí na světě. Slezskoostravský hrad přes sezónu ožívá ruchem mnoha hudebních festivalů a tematických akcí. Na nedalekém výstavišti Černá louka je velkým lákadlem pro děti Sklep strašidel a svět miniatur – Areál Miniuni. V tomto zmenšeném světě si děti mohou prohlédnout slavné stavby světa a zahradní vláčky nebo se vyřádit na indiánském hřišti. Do Stodolní ulice se chodí za zábavou a dobrou hudbou. Vydáte-li se sem v době konání festivalu Colours of Ostrava, můžete se setkat se špičkami hudební scény z celého světa. Klidnější atmosféra vládne v ostravských muzeích, zasvěcených například vodním mlýnům a hasičům nebo citerám. A o tom, že z Ostravy je to na venkov a do přírody jen krůček, se můžete přesvědčit u dřevěného kostelíka v Ostravě-Hrabové, v přírodním areálu ostravské Zoo nebo nedalekých lázních  Klimkovice.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Ostravska

Poodří – Moravské Kravařsko

Bohatý kraj mezi městem Odry, Fulnekem, Novým Jičínem a Bílovcem, jehož středem protéká řeka Odra, to je Poodří a Moravské Kravařsko. Jeho nezvyklé jméno pochází možná od vysoce ceněných krav a možná od mocného šlechtického rodu pánů z Kravař.

Malebné údolí Odry s mozaikou luk, polí a rybníků je po celý rok plné vzácného ptactva a zdejší chráněná krajinná oblast Poodří láká milovníky přírody k procházkám a vyjížďkám. Pestrou historii můžete objevovat při procházkách historickými centry měst, třeba Oder nebo Nového Jičína. Dozvíte se mnohé o významných osobnostech spojených s tímto krajem. V Hynčicích navštívíte Mendlův rodný statek, v Hodslavicích můžete navštívit dům, kde se narodil František Palacký a na zámku v Kuníně místa, kde studoval. Ve Fulneku se podíváte do památníku Jana Amosa Komenského a v Suchdolu nad Odrou zjistíte, kdo byli Moravští Bratři. Milovníci techniky si nemohou nechat ujít unikátní muzeum vagonů ve Studénce, větrný mlýn v Bravinném, vodní mlýn v Loučce nebo rozhlednu v Bílově. Lovce rekordů zase zaujme největší šachovnice v České republice, kterou naleznete na náměstí v Bílovci. K specialitám, které k tomuto regionu patří, se řadí Oderský kapr, koláčky z Hladkých Životic nebo klobásky ze Sedlnic.

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Poodří - Moravského Kravařska

Těšínské Slezsko

Rázovitý kraj pohostinných lidí, kteří mluví „po naszymu“, to je nejvýchodnější výběžek České republiky, Těšínské Slezsko. Co všechno vám může nabídnout?

Pochlubit se může několika „nej“ – najdete tu třeba nejcennější prales na našemu území, nejšikmější kostel u nás přezdívaný též „česká Pisa“ nebo nejvýchodnější město a obec České republiky. Těšínské Slezsko je kraj staletých tradic. Krásu zdejších krojů, goralského nebo jablunkovského s množstvím stříbrných ozdob, si nenechte ujít během festivalu Slezské dny, který se pravidelně koná v polovině září v Dolní Lomné. Jedinečná je i zdejší dřevěná lidová architektura, kterou můžete obdivovat třeba v Bystřici. Tradice se promítá i do místních specialit, třeba bystřického perníku nebo originálních medových likérů.
Karviná bývá spojována hlavně s těžbou uhlí, ale za objevení určitě stojí i zdejší zámek Fryštát, již zmíněný šikmý kostel v Karviné-Dolech nebo jodobromové lázně v Darkově. Děti i dospělí se mohou vypravit do dávné historie v dinoparku nebo v archeoparku v Chotěbuzi. Na návštěvu čeká unikátní Rybí dům s obřími akvárii nebo restaurace s 250 m dlouhou modelovou dráhou. Krásy beskydské přírody si vychutnáte při procházce po naučných stezkách, třeba té kolem pralesa Mionší nebo rytířské, která stoupá k rozhledně na Velké Čantoryji. Blízkost Polska a Slovenska, kterou si na jejím ochozu uvědomíte, se vepsala do nezaměnitelné tváře Těšínského Slezska.

Další zajímavé tipy pro Vás:

Nepřehlédněte:

Přehled zařízení venkovské turistiky v oblasti Těšínského Slezska

 

Přehled všech tipů na výlety v regionu

Projekt financovaný z Integrovaného operačního programu EU - Národní podpora cestovního ruchu. Cílem je vytvořit turistický produkt, který přinese užitek venkovským podnikatelům i lidem, kteří jezdí na venkov odpočívat.
Realizace web studio dat